logo
Academic CalendarNAACIQAC

Achievements

Department highlights

  • Dr.S.Chitra, Principal & Professor in Commerce received
    • Dr. Abdul Kalam Gold Medal Award – 2015
    • Doctor of Letters(D.Litt)
    • Best Principal Award
    • Appreciation Certificate” for participating in the E-Pledge taken for honesty
    • BHARAT VIDYA SHIROMANI award for outstanding service in Education
  • Mrs.T.Krishnaveni, Assitant Professor received “Best Consumer Club Co-Ordinator Award” for the year  2016 & 2018
  • MRS.N.NALINI, Assistant Professor passed in NPTEL & IIT (Roorkrey)  online Course in September 2017
  • Ms.G.Monisha, III-B.Com (CA) participated in NSS PRE-REPUBLIC DAY Parade CAMP, Mysore.
  • PROFESSIONAL COURSE – ICWAI   Foundation Completed  Students
      • S.R.Karthika
      • L.V.Harita
      • S.Swetha
      • S.Sumitha
      • N.Sowbhakyalakshmi
  • 7 Students and 2 Faculty from Commerce Department Completed the NPTEL & IIT Online Course
  • Ms.R.Rathna – Assistant Professor
  • Mrs.N.Nalini – Assistant Professor
  • B.Divya – II M.Com(CA)
  • T.Rega – II M.Com(CA)
  • S.Keethiga – II M.Com(CA)
  • K.Seema Serin – II M.Com(CA)
  • M.Karpagavalli – II M.Com(CA)
  • Y.Santhiya – II M.Com(CA)
  • C.Abirami – II M.Com(CA)
  • R.Bhagavathi Sarada – II M.Com(CA)
  • S.Jayashree-II-B.Com (CA) passed in National Accounting Talent Search-2016.
  • D.Maheshwari – i b.com She Participated the Youth Parliament Selection in Aundipatti Theni DT and Selected for Seemed Round in Chennai.
  • P.Princiya Evangelin – II B.Com & A.Abinaya – II B.Com has Participated the CA Foundation Exam in June 2018
  • U.Atchaya Devi – I M.Com Passed in NPTEL & IIT Online Course.
  • NPTEL & IIT Online Course August – September 2018
  • S.ARCHANA – III B.COM
  • S.PRIYA – III B.COM
  • S.DEEPIKA         -III B.COM (CA)
  • S.KALAIVANI           – III B.COM (CA)
  • P.PARAMESHWARI -III B.COM (CA)
  • G.SUSMITHA           -III B.COM (CA)

AWARDED FROM THENI KALAI ILLAKIYA MAIYAM

  • N.Chokkarmeena – III-B.Com Sports
  • P.Veerapriya   -III-B.Com -Skill & Education
  • Dhanalakshmi     -III B.Com(CA) -Speech & Education
  • K.Divya       -II B.Com(CA) -Sports 
  • T.Nathiya – II B.Com(CA) B has Participated the Aram Seivom in Vendar TV.

2018

Students achivements details in sports

S.No

Level

Name of the Student

Class

Date

Event

Venue

Won prizes

National Level

N.Chokkar meena

II M.Com

13.08.2017

7th All Style Open Karate Championship 2017

KARNATAKA

I-Place

Black Belt

II-M.Com

23.07.2017

20th National Level Karate &

Kung-Fu

Tirchrngode Namakkal

III-Degree in

Black Belt

State Level

N.Chokkar meena

II-M.Com

23.09.2017

&

25.09.2017

Women’s Senior Boxing Championship 2017

YMCA

Kanyakumari

Referee

II-M.Com

30.7.2017

&

31.7.2017

Tamilnadu Silambam Sports Assocation

Janani Thirumana Mahal,Veerappan Chatram, Erode

Referee

II M.Com

15.1.18

State level

individual Silambam competition-2018

Aravakuruchi,

Karur (Dt)

Referee

District Level

N.Chokkar Meena

II-M.Com

01.10.2017

District level Silambam Competition

Elanna School , Bodi

Referee

II M.Com

27.3.18

(National Womens sports selection Trails) Weightlifting,

Wrestling

Theni District Stadium Theni

Selected for State level Tournament

University Level

N.Chokkar meena

II-M.Com

5.02.2018 & 6.02.2018

All India Inter University Power lift Championship

Punjab university,

chandigarh

Smart Lift

S.No

Level

Name of the Student

Class

Date

Event

Venue

Won prizes

University level

C.Narmatha

III B.Com(CA)B

5.02.2018 to 6.02.2018

All India Inter University Power lift Championship

Punjab university,

chandigarh

Participation

National level

D.Anu

III-B.Com CA

13.08.2017

7th All Style Open Karate Championship 2017

KARNATAKA

I-Place

Colour Belt

K.Niranjana

III-B.Com (CA)

I-Place

Colour Belt

M.Mahhalakshmi

III-B.Com CA

II-Place

Colour Belt

J.Kayalvizhi

III-B.Com CA

III-Place

Colour Belt

D.Anu

III-B.Com(CA)

23.07.2017

20th National Level Karate &

Kung-Fu

Tirchrngode Namakkal

I-Place

Gold Medal

M.Mahhalakshmi

III-B.Com(CA)

II-Place

Medal

J.Kayalvizhi

III-B.Com(CA)

II-Place

Medal

V.Arathi

II B.Com

24.2.18 &

25.2.18

All India open Karate

Championship

Periyakulam

I Place

K.Monisha

I B.Com(CA)

III Place

P.Chinna Muneeswari

I B.Com(CA)

III Place

S.Kalaivani

II B.Com(CA)

II Place

K.R.Swathi

I B.Com(CA)

III Place

S.Shalini

I B.Com(CA)

III Place

M.Mounika

I B.Com(CA)

III Place

K.Sandhya

I B.Com

III Place

V.Arathi

II-B.Com

20.1.18 &

21.2.18

19th All India Invitatinal open karate championshiop

Ramavarmapuram club, Nagarkoil, Kanyakumari

II Place

S.Kalaivani

II-B.Com(CA)

I Place

P.Chinnamunishwari

I-B.Com(CA)

III Place

State Level

K.Sandhiya

III-B.Com

13.09.2017

&

15.09.2017

State Level

Kho-Kho Meet

Kumarani Meena Muthiah College of Arts and Science

{Co-Ed}

Adyar-Chennai

Participation

P.Karthika Devi

III-B.Com(CA)

Participation

T.Rathia

I-B.Com

Participation

Sundarameena.K

I-B.Com

Participation

C.Narmatha

III-B.Com CA

23.09.2017

to

25.09.2017

Women’s Senior Boxing Championship 2017

YMCA

Kanyakumari

II-Place

Silver Medal

R.Madhumitha

III-B.Com CA

II-Place

Silver Medal

G.Anusuya

II-B.Com (CA)

30.7.2017

&

31.7.2017

Tamilnadu Silambam Sports Assocation

Janani Thirumana Mahal,Veerappan Chatram, Erode

I-Place

Gold Medal

S.Sella Vinitha

II-B.Com (CA)

I-Place

Gold Medal

K.Mehadharshini

II-B.Com (CA)

II-Place

Silver Medal

M.Vennila

II-B.Com (CA)

III-Place

Bronzes medal

S.Anandhalakshmi

III-B.Com (CA)

II-Place

Silver Medal

V.Navaneetha

II-B.Com (CA)

Participation

K.Sandhiya

III B.Com

22.2.18

to

25.2.18

State Level

Kho-Kho Tournament

Shri Rosy Vidhyalaya School at Periyakulam

Participation

P.Karthiga  Devi

III B.Com(CA)

Participation

T.Radhia

I B.Com

Winner

K.Sundhara Meena

I B.Com

Participation

District Level

T.Pavithra

II-B.Com

23.08.2017

Monthly Competition Basket Ball

&

Athletic Meet

District Stadium

Winner

P.Pandeeswari

III-B.Com

Participation

K.Aarthi

III-B.Com CA

Participation

P.Deivanai

II-B.Com

Participation

P.Karthika Devi

III-B.Com CA

Participation

S.Anandha Lakshmi

III-B.Com CA

First Prize

M.Vinnila

II-B.Com CA

First Prize

S.Nabila Fathima

II-B.Com CA

First Prize

G.Anusuya

II-B.Com CA

First Prize

M.Saranya

I-B.Com CA

Second prize

M.Lavanya

I-B.Com CA

Second prize

K.Niranjana

III-B.Com CA

Second prize

A.Ramya

I-B.Com CA

Second prize

R.Kanimozhi

II-B.Com CA

Second prize

K.Manadharshini

II-B.Com CA

Third prize

Aarthi. K

II-B.Com-(CA)

23.11.2017 & 24.11.2017

CM Trophy

District level

TT, Basketball, Shuttle

District

Stadium, Theni

II – Prize Rs.750 Cash Award

Maysha.k

B.Com-(CA)

Participation

Pandeeswari.P

III – B.Com

Participation

K.Aarthi

II B.Com(CA)

27.3.18

(National Womens sports selection Trails)

District Stadium, Theni

Participation

P.Pandeeswari

III B.Com

Participation

T.Radhia

I B.Com

Selected for State level Tournament

T.Umamaheswari

II B.Com

Participation

P.Pandeeswari

III B.Com

Participation

K.Sandhiya

III B.Com

Participation

K.Sundharameena

I B.Com

Participation

S.Sopika

I B.Com(CA)

Participation

K.Aarthi

II B.Com(CA)

Participation

College level

Santhiya.Y

I-M.Com

23.08.17

&

24.08.17

Inter Collegiate Ball Badminton Tournament

St Antonys college.

Dindigul

Participation

Karthika.M

I-M.Com

Participation

Mahalakshmi. M

II-B.Com

Participation

Mahalakshmi. B

II-B.Com

Participation

Kavya. K

II-B.Com

Participation

K.Sandhiya

III-B.Com

31.08.2017

&

01.09.2017

Inter Collegiate Kho-Kho Tournament

St.Antonys College, Dindigul

Participation

P.Karthika Devi

III-B.Com(CA)

Participation

T.Rathia

I-B.Com

Participation

Sundarameena.K

I-B.Com

Participation

Sobiya. K

II-B.Com (CA)

21.09.2017

&

22.09.2017

Inter Collegiate Volley Ball Tournament

SAC College Cumbum

Participation

Aarthi. K

II-B.Com (CA)

Participation

Shivani.S

III-B.Com (CA)

Participation

Meena. P

II-B.Com  (CA)

Participation

Deivanai. P

II-B.Com

Participation

T.Yogitha

I-B.Com (CA)

Participation

K.Maysha

III-B.Com (CA)

05.10.2017

&

06.10.2017

Inter Collegiate Table Tennis Tournament

Nadar Saraswathi College Of Arts & Science, Theni

Winner

P.Pandeeswari

III-B.Com

Winner

A.Jeyaprabha

II-M.Com

05.10.2017

&

06.10.2017

Inter Collegiate Badminton Tournament

Nadar Saraswathi College Of Arts & Science, Theni

Participation

K.Aarthi

II B.Com(CA)

3.4.18 & 4.4.18

Inter collegiate Athletic Meet

Nilakottai

Participation

P.Pandeeswari

III B.Com

Participation

T.Radhia

I B.Com

Participation

T.Uma maheshwari

II B.Com

Participation

Students Placement Details

S.No

Year

Company Name

On Campus/Off Campus

Selected student Name List

Class

Designation

4

2017-2018

Kesav Medicals, Theni

Off Campus

G. Banu Priya

III B.Com CA “A”

Assistant and Sales Executive

K. Priyadharshini

III B.Com CA “B”

K. Vidhya

III B.Com CA “B”

K. Premalatha

III B.Com CA “B”

2017

Students achivements details in sports

S.No

Level

Name of the Student

Class

Date

Event

Venue

Won prizes

National Level

N.Chokkar meena

I M.Com

26.11.2016 & 27.11.2016

10th National level Karate & Kung-Fu open championship 2016

Adhiyamaan engineering college, Hosur

I Place Shield

State Level

N.Chokkar meena

III B.Com

05.11.16

State level Boxing

Katpadi,

Vellore

II Place

District Level

N.Chokkar Meena

III B.Com

17.11.2016

&

18.11.2016

CM trophy boxing

&

Athletic

Meet

District

Stadium

&

N.S.boys.her.

Sec.school

I-PLACE

S.No

Level

Name of the Student

Class

Date

Event

Venue

Won prizes

National level

D.Anu

II B.Com CA

14.08.2016

19th All india Karate & Kung-fu Championship 2016

Tiruchengode,

Namakkal

II Prize

Silver Medal

M.Mahalakshmi

II B.Com CA

III Prize

Bronze Medal

S.Manimala

II B.Com CA

III Prize

Bronze Medal

T.Prabha

II B.Com

I Prize

Gold Medal

K.Niranjana

II B.Com CA

I Prize

Gold Medal

D.Anu

II B.Com(CA)

23.10.16

2nd South India level Kung Fu & Karate Championship Tournament 2016

Islamiyah college,

Vaniyambadi,

Chennai

II Prize

Silver Medal

K.Niranjana

II B.Com(CA)

III Prize

Bronze Medal

M.Maha Lakshmi

II B.Com(CA)

26.11.16

27.11.16

10th National Level Kung-Fu & Karate Open Championship-2016

Adhiyamaan College of Engineering and technology,

Hosur.

Participation

A.Anu

II B.Com(CA)

Participation

S.Manimala

II B.Com(CA)

I-Place

Gold Medal

J.Kayalvizhi

II B.Com(CA)

I-Place

Gold Medal

K.Niranjana

II B.Com(CA)

III-Place Shield

District Level

G.Anusuya

I B.Com(CA)

4.09.2016

District level silambam competition

Sri Kamarajar vidhyalayam high school, Bodi

Silver Medal

V.Navaneetha

I B.Com(CA)

BronzeMedal

K.Dhivya

III B.Com(CA)

Gold Medal

R.Shenbagalakshmi

II B.Com(CA)

Participation

S.Anandhalakshmi

II B.Com(CA)

BronzeMedal

S.Manickaselvi

I B.Com

BronzeMedal

K.Sanmugi

II B.Com(CA)

Gold Medal

N.Monisha

I B.Com(CA)

Silver Medal

K.Mehadharshini

I B.Com(CA)

Silver Medal

K.Niranjana

II B.Com(CA)

BronzeMedal

K.Vinothini

III B.Com(CA)

17.11.2016

&

18.11.2016

CM trophy boxing

&

Athletic

Meet

District

Stadium

&

N.S.boys.her.

Sec.school

Participation

K.Santhiya

II B.Com

Gold Medal

P.Karthikadevi

II B.Com CA

Gold Medal

K.Vinothini

III B.COM CA

Gold Medal

D.Anu

II B.Com CA

Participation

P.Meena

I B.Com CA

Participation

M.Mahalakshmi

II B.Com CA

Participation

College level

D.Rebakkal Deva priyam   

III B.Com

23.08.16 & 24.08.16   

Volley Ball     

Govt .Arts College, Nilakottai

Runner

S.Shivani

II B.Com(CA)

K.Sobiya

I B.Com CA

K.Aarthi

I B.Com CA

P.Meena

I B.Com CA

Y.Sandhya

III B.Com

29.08.16     

&

30.08.16

Ball Badminton

Nadar Saraswathi College Of Arts& Science, Theni

Participation

M.Karthika

III B.Com

Participation

K.Vinothini

III B.Com(CA)

08.09.16

&

09.09.16

Kho – Kho

MVM College, Dindugal

Participation

P.Karthika Devi

II B.Com(CA)

Participation

K.Santhiya

II B.Com

Participation

V.Veerajothi

II B.Com

15.9.16

&16.9.16

Basket Ball

Thiravium college, PKM

Participation

A.Jayaprabha

I M.Com

22.09.16

&

23.09.16

Badminton

JA College, Periyakulam

Participation

P.Pandeeswari

II B.Com

22.09.16

&

23.09.16

Table Tennis

Jayaraj Annapackiam College,PKM

Winner

K.Maysha

II B.Com( CA)

Winner

K.Aarthi

I-B.Com(CA)

5.1.2017

6.1.2017

Inter collegiate Athletic meet

St Antonys college.

Dindigul

Participation

P.Deivanai

I-B.Com

Participation

D.Pandeeswari

II-B.Com

Participation

D.Rebekkal Deva Priyam

III-B.Com

Participation

K.Vinothini

III-B.Com(CA)

4*100m Relay –

III-Place

Students Placement Details

S.No

Year

Company Name

On Campus/Off Campus

Selected student Name List

Class

Designation

2

2016-2017

Alcance Technologies, Chennai

On Campus

R. Naga Lakshmi

III B.Com

Customer Support Executive

3

2016-2017

IDBI Federal Life Insurance co., Coimbatore

On Campus

S. Vennila

III B.Com CA “B”

Team Leader

K. Seema Serin

III B.Com

R. Shariga

III B.Com

R. Muthupavithra

III B.Com

B. Ramani bala

III B.Com CA “A”

G. Geetha Lakshmi

III B.Com CA “A”

M. Sheela Devi

III B.Com CA “A”

M. Nandhini

III B.Com CA “A”

T. Abinaya

III B.Com CA “A”

2016

S.No

Level

Name of the Student

Class

Date

Event

Venue

Won prizes

National Level

N.Chokkar meena

III B.Com

19.7.15

18th All India Karate & Kung-Fu

Tiruchangode, Namakkal

I Prize

Gold Medal

III B.Com

26.07.2015

Kung-Fu

Coimbatore

I Prize

Gold Medal

III B.Com

03.01.2016

7th South Indian Martial arts open championship 2016

A.S.B.College,

Bangalore

I Prize

III B.Com

30.01.2016 & 31.01.2016

10th National level Karate & Kung-Fu open championship 2016

Adhiyamaan engineering college, Hosur

I Prize

Gold Medal

State Level

N.Chokkar meena

III B.Com

03.10.2015 & 04.10.2015

Tamil Nadu Womens boxing championship

Bharath  College of

Arts & Science Thanjavur

Bronze Medal

III B.Com

19.12.2015 & 20.12.2015

32nd Tamil Nadu Junior & Master State Level Power-lifting Championship 2015

SNS College of Technology, Coimbatore

Participation

III B.Com

26.12.2015 & 27.12.2015

34th Tamil Nadu State Sub-Junior & Senior Silambham Championship 15

Bhel,Trichy

Gold Medal

District Level

N.Chokkar Meena

III B.Com

16.8.2015

District level Silambam competition 2015-2016

Elanna school, Bodi

I-Prize

S.No

Level

Name of the Student

Class

Date

Event

Venue

Won prizes

National level

K.Divya

II B.Com(CA)

19.07.2015

18th All India Karate and Kung Fu Championship 2015

Tiruchengode,

Namakkal (Dt)

Bronze Medal

M.Veena   

II B.Com(CA)

Silver Medal

K.Divya

II B.Com(CA)

26.07.2015

National Kung Fu Championship 2015

Coimbatore,

Tamil Nadu.

Gold Medal

M.Veena   

II B.Com(CA)

Mohana Aarthi.J

II B.Com (CA)

K.Divya

II B.Com(CA)

03.01.2016

7th South Indian Marital arts Open Championship 2016

Swarna Bhavana A.S.B College, Bangalore

First prize

K.Divya

II B.Com(CA)

30.01.2016 & 31.01.2016

10th National Level Kung-fu  & Karate Open Championship 2016

Adhiyamaan College of Engineering, Hosur.

Gold Medal

M.Maha Lakshmi

I B.Com (CA)

Bronze Medal

State Level

M.Maragatham

III B.Com(CA)

03.10.2015 & 04.10.2015

Tamil Nadu Womens boxing championship

Bharath  College of Arts & Science Thanjavur

Gold Medal

K.Divya

II B.Com(CA)

Bronze Medal

K.Divya

II B.Com(CA)

19.12.2015 & 20.12.2015

State Level Power-lifting Championship 2015

SNS College of Technology, Coimbatore

Participation

K.Divya

II B.Com(CA)

26.12.2015 & 27.12.2015

34th SubJunior &Senior Silambham Championship 15

Bhel,Trichy

Gold Medal

District Level

K.Divya

II B.Com(CA)

16.08.2015

District level Silambam competition 2015-2016

Elanna school, Bodi

I-Prize

M.Naga Jothi

II B.Com(CA)

I-Prize

M.Veena

II B.Com(CA)

II-Prize

K.Niranjana

I B.Com(CA)

III-Prize

J.Mohana Aarthi

II B.Com(CA)

III-Prize

M.Sheela Devi

II B.Com(CA)

III-Prize

College level

M.Maragatham   

III B.Com(CA)

27.8.15

&

28.8.15

Volley Ball

Sri AdiChunchanagiri Women’s College, Cumbum.

Runner

K.Pandieswari

I B.Com(CA)

Runner

Y.Sandhya

II B.Com

3.09.15     

&

4.08.15

Ball Badminton

Nadar Saraswathi College Of Arts& Science, Theni

Participation

S.Prema Suriya

III  B.Com

10.9.15

&

11.9.15

Kho – Kho

MVM College, Dindugal

Participation

P.Karthika Devi

I B.Com(CA)

Participation

K.Vinothini

II B.Com(CA)

Participation

P.Pandeeswari

I B.Com

21.9.15

&

    22.9.15

Table Tennis

Jayaraj Annapackiyam College Periyakulam

Winner

S.Shalini

II B.Com

29.9.15

&

30.9.15

Basket Ball

Thiraviumcollege, Periyakulam

Participation

V.Veerajothi

II B.Com

M.Maragatham

IIIB.Com(CA)

14.10.15

&

15.10.15

Athletics

Sakthi College of Arts & Science,

Ottanchathiram

Participation

Students Placement Details

S.No

Year

Company Name

On Campus/Off Campus

Selected student Name List

Class

Designation

1

2015-2016

Alcance Technologies, Chennai

On Campus

S. Divya

III B.Com CA “A”

Customer Support Executive

R. Ramavathi

III B.Com CA “B”

A. Muruga lakshmi

II M.Com